Meble prowansalskie
Meble prowansalskie zwykle zrobione są z naturalnego drewna (bardzo często jest to jesion) najczęściej w jasnym kolorze. Swoim wyglądem nawiązują do tradycyjnej wiejskiej sielanki. Charakteryzują się bogatymi, ale subtelnymi zdobieniami i wykończeniami. Te kupowane współcześnie są specjalnie postarzane – farba może być celowo przecierana. Jeśli ktoś chce nabyć oryginalne meble prowansalskie, powinien odwiedzać pchli targ i śledzić aukcje w internecie.

Styl prowansalski zrodził się w południowo – wschodniej Francji i zyskał popularność dzięki malarzom, którzy chętnie go przedstawiali na swoich dziełach.

Bardzo często meble w prowansalskim stylu wybierane są do jadalni i pokoju dziennego. Rzadziej pojawiają się w sypialniach i innych wnętrzach. Dla wnętrz, które zdobią, charakterystyczne są również dodatki – koronkowe obrusy, ceramiczne naczynia i zielone rośliny.

Wnętrza urządzone w prowansalskim klimacie są bardzo przytulne, pięknie wyglądają i zachęcają do wypoczynku. Nie przytłaczają nadmiarem barw, zwłaszcza intensywnych oraz ciężkością faktur.

Aranżacja domu, czy pokoju dziennego w stylu prowansalskim to nic trudnego – bazę stanowią na pewno meble. Ściany muszą być obowiązkowo jasne, najlepiej białe. Dobrze, by pomieszczenie było oświetlone – duże okna, nawet bez firan spełnią tę rolę najlepiej.