Urządzając łazienkę, zastanawiamy się nieraz, czy wybrać ceramikę wolno stojącą, czy raczej połączoną z meblami. Do dużej łazienki na pewno świetnie sprawdzi się wanna wolno stojąca oraz umywalka na postumencie, natomiast w mniejszej bardziej praktyczne będzie na przykład zamontowanie umywalki nablatowej na szafce, w której będziemy mogli schować kosmetyki czy chemię gospodarczą, praktycznie wykorzystując miejsce pod umywalką.

Umywalki pod zabudowę można zamontować na dwa sposoby: można je umieścić na blacie lub też na szafce. Jeśli chodzi o montaż na blacie, to umywalki mogą być stawiane, wpuszczane lub też podwieszane od spodu do wcześniej już zamocowanego blatu. Zamontowane w ten sposób umywalki wyglądają wyjątkowo nowocześnie, chociaż sam pomysł takiego montażu, o czym mało kto wie, pochodzi jeszcze z czasów królowej Wiktorii XIX (porcelanową miskę do mycia ustawiano królowej na jej toalecie).

Montując umywalkę na szafce, nakłada się ją na specjalnie dopasowaną do jej kształtu szafkę (zazwyczaj kupuje się od razu cały zestaw mebli wraz z pasującą umywalką). Bez względu na to, czy będziemy montować umywalkę na blacie czy tez na szafce, zawsze w przypadku montowania umywalki pod zabudowę trzeba zwrócić szczególną uwagę na jak najstaranniejsze uszczelnienie silikonem miejsca połączenia umywalki z blatem czy z szafką. Jeśli tego nie zrobimy, szczelina będzie przedostawała się woda, która w krótkim czasie zniszczy nam blat lub szafkę oraz to, co będzie się znajdowało pod spodem.