Człowiek śpi około 8 godzin na dobę. W łóżku spędzamy więc średnio ⅓ życia. Sen jest nam potrzebny do regeneracji całego organizmu, dlatego bardzo ważną sprawą jest wybór odpowiedniego materaca. Nie może być on ani za miękki, ani za twardy. Powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów, zaprojektowany z myślą o konkretnych potrzebach, a w przypadku osób zmagających się z dolegliwościami zdrowotnymi, dopasowany tak, aby dbał o dobrą kondycję kręgosłupa.

Czym kierować się przy wyborze materaca?

Materac to niezbędne wyposażenie w każdym domu. Jego wybór powinien być podyktowany wymiarami łóżka, jak również potrzebami i indywidualnymi preferencjami. Inny model jest wskazany młodym osobom, a inny seniorom czy dzieciom. Dobry materac powinien odpowiednio podpierać ciało. Dużą popularnością cieszą się modele z siedmioma strefami twardości, gwarantujące komfort dla siedmiu części ciała, czyli dla głowy, barków, lędźwi, miednicy, ud, łydek oraz stóp. Warto pamiętać, że tylko materace wykonane z wysokiej jakości materiałów są najbardziej wygodne, a przy tym najtrwalsze. W wielu nowoczesnych modelach zastosowano dodatkowe udogodnienia, takie jak pianka lodowa czy masująca.

Materac lateksowy, sprężynowy czy piankowy?

Kolejnym kryterium wyboru dobrego materaca jest jego wypełnienie, które ma wpływ na odpowiednie podparcie i ułożenie kręgosłupa. Popularnym rozwiązaniem jest materac kieszeniowy wykonany na sprężynach, układających się liniowo i proporcjonalnie uginających się. Kolejnym wyborem są materace lateksowe – dobrze dopasowują się do kształtu ciała i równomiernie je podtrzymują. Są to modele, które „oddychają”, dlatego zalecane są osobom zmagającym się z alergią. Dużą grupę materacy dostępnych na rynku stanowią modele piankowe. Najpopularniejszym materiałem są pianki termoelastyczne o znakomitym podparciu dla kręgosłupa. Równie ważną kwestią podczas wyboru materaca do łóżka jest to, czy będzie spała na nim jedna, czy dwie osoby. Każdy duży materac bardziej niż mniejszy narażony jest na szybsze zużycie się.