Rekuperatory to urządzenia, które pozwalają na odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z budynku. Są one coraz popularniejsze w Polsce, a we Wrocławiu ich zastosowanie staje się coraz bardziej powszechne.

Rekuperatory działają na zasadzie wymiany ciepła między powietrzem wewnętrznym a powietrzem zewnętrznym. W urządzeniu znajduje się wymiennik ciepła, który pochłania ciepło z powietrza wywiewanego z budynku i przekazuje je do powietrza nawiewanego. Dzięki temu, rekuperatory pozwalają na znaczne oszczędności energii potrzebnej do ogrzewania budynku.

Rekuperatory są szczególnie przydatne w budynkach o wysokim stopniu izolacji, ponieważ pozwalają na utrzymanie odpowiedniej wilgotności i jakości powietrza wewnątrz budynku. W przypadku budynków o niskiej izolacji, rekuperatory mogą być również stosowane, jednak konieczne może być dodatkowe zastosowanie innych systemów, takich jak np. wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Rekuperatory dostępne są w różnych rozmiarach i mocach, dlatego ich dobór powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb budynku. Wrocławscy specjaliści z dziedziny wentylacji i klimatyzacji służą fachową pomocą przy doborze odpowiedniego urządzenia.

Wrocław jest miastem, w którym coraz częściej stosuje się rekuperatory, ponieważ są one skutecznym sposobem na oszczędzanie energii i poprawę jakości powietrza wewnątrz budynków. Dzięki zastosowaniu rekuperatorów, wrocławskie budynki stają się bardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska.