Nie da się ukryć, że architektura romańska do dziś ma swoich zagorzałych sympatyków i fascynatów oraz zdeklarowanych przeciwników, którzy za takim stylem tworzenia budowli nie przepadają. Architektura ta jest bardzo frapująca m.in. dla mediewistów i miłośników średniowiecza (lub osób, które – choć nie interesują się historią – lubią po prostu taki styl budownictwa).

Zwiedzanie ruin czy też odrestaurowanych romańskich budowli może być ciekawym przeżyciem. Spacer w okolicy takiej budowli jest jak przysłowiowa podróż w czasie.

Architektura romańska potrafi urzec zwiedzających swoją unikatowością, specyfiką i wspomnianym przed chwilą duchem historii właśnie. Ta architektura wiąże się budownictwem o destynacji stricte defensywnej. Dlatego właśnie w architekturze tej odnajdziemy mnóstwo ruin grubych murów. Bardzo grube są tu również wieże, a tymczasem otwory okienne do największych nie należą. Wszystko było pomyślane tak po to, aby gospodarze takiej budowli mogli się skuteczniej bronić w razie niespodziewanego ataku, szturmu na taką średniowieczną konstrukcję.

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.