Stosowanie naturalnych materiałów w dekoracji, aranżacji wnętrz i projektowaniu, ma dzisiaj coraz więcej zwolenników. Architekci planujący budynki użytkowe, przestrzeń komercyjną czy handlową, ale również odpowiedzialni za projektowanie osieli mieszkaniowych, chętnie sięgają w ostatnich latach chociażby po elewacje drewniane ? rzecz do tej pory raczej niespotykaną.
W budownictwie liczyła się przede wszystkim efektywność i wydajność, a to oznaczało poszukiwanie materiałów najbardziej odpornych termicznie, lekkich, a jednocześnie tanich i łatwych w montażu. Zaczęły więc wygrywać mieszanki chemiczne w niczym nie przypominające naturalnych materiałów występujących w otoczeniu.
Powrót do drewnianych dodatków widoczny jest także w mieszkaniach, apartamentach czy na balkonach, gdzie królują ostatnio donice drewniane, zabezpieczone we właściwy sposób przed skutkami oddziaływania atmosferycznego. Taki powrót do naturalizmu sprawia, że w sklepach z artykułami wnętrzarskimi coraz łatwiej znaleźć dodatki i przedmioty wykonane w naturalnych materiałach jak drewno czy kamień.