Hale stalowe to przede wszystkim budynki jedno lub dwu kondygnacyjne wykorzystywane jako warsztaty, zakłady przemysłowe, hale produkcyjne, magazyny czy miejsca, w którym odbywa się handel detaliczny lub hurtowy, ale mogą się w nich znajdować także biura.

Mogą się wahać od kilkuset aż do tysięcy metrów kwadratowych, co daje ogromne możliwości rozwoju i dostosowania budynku do określonych potrzeb.
Konstrukcja budynku pozwala na dowolne zmiany w trakcie użytkowania. Można wykonać dodatkowe wzmocnienia, podwieszane podłogi. Na etapie projektowania można uwzględnić miejsca, które wymagają większych obciążeń ze względu na maszyny lub urządzenia, które będą potrzebne do produkcji.

Wykorzystanie stali podczas budowy takich konstrukcji daje możliwość szybkiego montażu. Hale stalowe są konstrukcjami niezwykle wytrzymałymi. Można też powiedzieć, że hale stalowe to konstrukcje wizualnie miłe dla oka.

Montowanie zabudowy konstrukcji stalowej pozwala na większą niezależność od pogody.
Gotowe budynki stalowe pozwalają także na większą elastyczność w przypadku zmiany działalności.
Gdy następuje wzrost nośności, wówczas stalowe elementy konstrukcyjne mogą zostać w prosty sposób indywidualnie wzmocnione, można też wprowadzić dodatkowe elementy lub zmienić i dopasować istniejące.