Galwanizacja jest wymienną nazwą dla galwanostegii. Obejmuje ona zakres metod elektrolitycznych, które mają na celu utworzenie specjalnych i ochronnych powłok na wybranych przedmiotach wykonanych z konkretnych materiałów.

Choć galwanizację definiuje się w różnorodny sposób, zdecydowanie najczęściej określa ona praktyczne prace. Każdorazowo polegają one na wykonywaniu cienkich powłok z różnych metali. Na przedmiotach osadza się inny metal o odpowiednich właściwościach. Bardzo często jest to cynk, w domyśle jest to wtedy Cynkowanie galwaniczne, lub chrom, miedź czy złoto. Galwanizacja nauczyła się czerpać korzyści ze zjawisk elektrochemicznych. Czasami też można spotkać się z jej odmienną definicję, która oznacza, iż jest ona nazwą wszelkich usług oferowanych przez zakłady i firmy galwanotechniczne.

Naturalnie dla przeciętnego człowieka galwanizacja nie będzie łatwa do zrozumienia. Spotykają się z nią w swojej pracy wyłącznie pracownicy budowlani oraz osoby zatrudnione do zakładów galwanotechnicznych.