Mimo, że człowiek dotarł na Księżyc wiele lat temu, to nasz najbliższy naturalny satelita nadal nie został skolonizowany. Księżycowa baza z ludzką załogą nadal nie stała się faktem, choć pisarze science-fiction nadal starają się wyobrażać sobie jak miałaby wyglądać architektura takiej bazy, jak funkcjonowaliby na niej ludzie i tym podobne.
Ostatnio świat obiegła wiadomość, że do załogowej misji na Księżyc szykują się Rosjanie. Jestem niezmiernie ciekaw, co z tego wyjdzie – kraj ten, mimo że dawno już przestał być mocarstwem (w każdym razie pod względem ekonomicznym) nadal usiłuje konkurować ze Stanami Zjednoczonymi, przynajmniej w sferze propagandy.
Czy rosyjska wyprawa na Księżyc stanie się faktem? Nie odważyłbym się spekulować na ten temat. Ten naród stać na wszystko, może nas wszystkich zaskoczyć zarówno pozytywnie jak i negatywnie.
Jeśli Rosjanie nie zbudują bazy na Księżycu, możliwe, że nie powstanie ona nigdy. Wybudowanie jej byłoby po prostu zbyt kosztownym przedsięwzięciem a nie odkryto tam jeszcze nic, co uzasadniałoby te koszta.