Jaki dom wybrać, drewniany czy murowany?

Bogacenie się społeczeństwa i zwiększająca się dostępność kredytów hipotecznych sprawia, że coraz więcej Polaków zastanawia się nad budową własnego domu. Najczęściej budujemy tradycyjne domy murowane, chociaż w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się te drewniane.
Jest to związane przede wszystkim z możliwością ograniczenia kosztów bowiem budowa domów drewnianych i szkieletowych jest znacznie tańsza od murowanych. Oszczędności mogą sięgać nawet trzydziestu procent, dlatego przed podjęciem decyzji o tym jak ma wyglądać nasz dom warto poświęcić trochę czasu i zapoznać się z technologią powszechnie stosowaną w państwach Ameryki Północnej.
Poza niższymi kosztami, budowa domów drewnianych i szkieletowych jest zdecydowanie szybsza od murowanych. Średni czas oddania budynku do użytku wynosi około czterech miesięcy, chociaż przy sprawnej i doświadczonej ekipie istnieje możliwość zakończenia prac już po dwóch miesiącach. Jest to nieporównywanie krócej niż przy zastosowaniu tak popularnej w Polsce murowanej technologii budowy domów.
Domy drewniane nie wymagają także tzw. mokrych prac. Wystarczy zalać fundamenty i tyle. Dzięki temu nie ma konieczności przerywania budowy na okres zimowy jak przy tradycyjnie stosowanych technologiach. Domy drewniane można budować tak naprawdę przed trzysta sześćdziesiąt pięć dni w roku, bez żadnych ograniczeń.
Wydaje się, że jedyną barierą do upowszechnienia się tej technologii w Polsce jest nasze przywiązanie do domów murowanych. Prawdopodobnie w miarę upływu czasu Polacy przekonają się do budowania domów drewnianych.