Ze świata mody- Alexander McQueen

Dzisiaj przedstawiam wam zupełnie nową serię postów, a mianowicie- „Ze świata mody”. Jesteście ciekawi, na czym będzie to polegać? W takim razie zapraszam do lektury.

Na początek postanowiłam wybrać Alexandra McQueena, który jest jednym z moich ulubionych projektantów.

3

Co o nim wiemy?  Alexander McQueen, a właściwie Lee Alexander McQueen urodził się 17 marca 1969 roku w Londynie. Początkowo projektował dla swoich trzech sióstr, pragnął zostać krawcem. Szybko nauczył się fachu w Anderson & Sheppard, gdzie szył dla Księcia Karola i Michaiła Gorbaczowa. W wieku 20 lat na krótko zaczął pracować dla Koji Tatsuno i Romeo Gigli. W 1994 roku wrócił do Londynu  i złożył podanie do Central St. Martin’s College of Art and Design chcąc pracować jako wykładowca, ale namówiony przez dyrektoraz zapisał się na kurs jako student. W osiągnięciu sukcesu pomogła mu stylistka i ówczesna ikona mody- Isabelle Blow, która wykupiła całą kolekcją dyplomową Alexandra. Pierwszymi kolekcjami szokował, czym zasłużył sobie na przydomek „chuligana angielskiej mody’. Szybko został doceniony i w roku 1996 został głównym projektantem Givenchy. W tym samym roku otrzymał również nagrodę Najlepszego Projektanta Roku. Po 2000 roku McQueen postawił jednak na niezależność i zaczął projektować pod własnym nazwiskiem.

Każda z jego kolekcji wywoływała poruszenie. Alexander lubił zaskakiwać. W jego projektach można było dostrzec inspiracje okultyzmem, futuryzmem, kosmosem, ale także recyklingiem. Nie bał się wyzwań. Zaprojektował kolekcję butów sportowych dla Pumy, stworzył linię kosmetyków dla marki MAC, a także wypuścił perfumy pod swoim nazwiskiem.

Został uhonorowany wieloma nagrodami, takimi jak Fashion and Grooming Awards – Fashion Directors Award, zyskał tytuł Kawalera Orderu Imperium Brytyjskiego, a magazyn GQ okrzyknął go Projektantem Roku Mody Męskiej.

11 lutego 2010 roku świat obiegła smutna wieść- Alexander McQueen nie żyje. Popełnił on samobójstwo, kończąc w ten sposób swoje życie, a także okres wybitnych kolekcji jego autorstwa. Ten geniusz mody pozostawił jednak mnóstwo wspaniałych projektów, które możemy znaleźć również na MySuperStyle.

bgbgg

Czy wiedzieliście to wszystko o Alexandrze McQueenie? Co powiedzie na kolejne posty z tej serii?

Author: Insomnia

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

design