Z modą przez wieki – Starożytność

Witajcie w pierwszym, prawdziwym artykule z serii „Z modą przez wieki”. Tym razem będzie on trochę dłuższy i poznacie kilka ciekawych faktów związanych ze starożytnymi. Dzisiaj przybliżę Wam trochę bardziej jak ubierali się mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego.

Egipt był jednym z pierwszych wielkich potęg w świecie starożytnym. Na początku rósł w potęgę prowadząc liczne wojny oraz dołączając co raz to nowsze terytoria do ich własnego. Tworzyli monumentalne budowle, które do tej pory zachwycają ludzi ich niezwykłością. Jednak z czasem jego rola w świecie zaczęła upadać. Egipt przestał być niepodległy będąc zalewany co raz to nowymi wpływami.

Jednak kogo obchodzi historia? Przejdźmy do ubiorów Egipcjan.

Nie wszyscy wiedzą o tym fakcie, ale Egipcjanie golili swoje włosy. Miało to zapobiec panoszeniu się wszy oraz rozwojowi epidemii. Zastępowano je zazwyczaj perukami zrobionymi między innym z traw, a bogatsi pozwalali sobie na peruki z paciorków. Ubrania również były funkcjonalne. Miały być wygodne i przewiewne. Mężczyźni zazwyczaj nosili przepaski na biodrach, kobiety ubierały bardziej okrywające ubrania. Aby ożywić strój, mieszkańcy Egiptu nosili kolorowe ozdoby na szyję. Były one wykonywane z przeróżnych materiałów, od paciorków przez fajans do kamieni.

enebtvino1

Jedynie faraonowie oraz kapłani mogli nosić ubrania, które wręcz opływały luksusem. Najlepsze tkaniny, metalowe ozdoby z kamieniami szlachetnymi. Wszystko, co nosili miało podkreślać dystans między zwykłymi ludźmi, a posłańcami bogów.


Grecja jest najczęściej kojarzona ze starożytnością. Kiedy ktoś wspomina o tej epoce od razu w naszych umysłach pojawia się widok Akropolu z Partenonem na szczycie, trzy porządki architektoniczne oraz biały, marszczony materiał. Grecja jest kolebką naszej cywilizacji. To tam stworzono wszystkie te rzeczy, z których możemy czerpać dzisiaj jak demokracja czy filozofia.

Mieszkańcy Hellady, tak jak mieszkańcy Egiptu, wybierali stroje proste i funkcjonalne. Kobiety nosiły strój zwany peplos. Tworzono go z wełny, a jeden długi kawałek materiału był owijany wokół ciała. Innym strojem było połączenie chitonu oraz himationu. Himation był zazwyczaj ozdabiany haftem o wzorze meandra. Mężczyźnie ubierali się w podobny sposób jak kobiety jednak używali innych wiązań na swoich strojach. Jako dodatek używano różnego rodzaju kapeluszy, a biżuterię nosili tylko najbogatsi. Buty były zazwyczaj wygodnymi, wiązanymi sandałami.

grecja_moda1


Jednak to Rzym okazał się prawdziwą potęgą starożytnego świata. Zatrząsł nim u posad oraz sobie podporządkował tworząc nowe, gigantyczne imperium. Na początku rządził nim król, później lud, jednak zachłanność niektórych senatorów doprowadziła do powstania cesarstwa rzymskiego. Potęga, jaką posiadało to państwo była niepowtarzalna. Do tej pory odnosimy się do osiągnięć, które osiągnęła cywilizacja z półwyspu Apenińskiego.

W Rzymie większość ludzi ubierała się w podobny sposób jak grecy. Jedynie patrycjusze, najbogatsi z wielkich i znamienitych rodów, wybierali ciężkie, niewygodne i gorące ubrania takie jak togi. Mimo, że dawały one wielki szacunek, noszenie czegoś takiego w porównywalnym upale jaki teraz jest nad naszym krajem jest trudne do wyobrażenia.

images images2

Wiązanie togi było zajęciem trudnym i mozolnym, dlatego często do ubrania, mężczyzna potrzebował pomocy swoich domowników. Aby zacząć wiązanie, przez lewe ramię przerzucano togę w taki sposób, żeby jej koniec zwisał z przodu prawie do ziemi. Następnie okręcano plecy i prawy bok, układając materiał w fałdy, które miały osobne nazwy i symboliczne znaczenie: mogły nawet komunikować nastrój i intencje osoby noszącej togę. Rytuał ubierania kończono na lewym przedramieniu, które podtrzymywało luźno zwisający koniec materiału.


To na tyle jeżeli chodzi o dzisiejszy artykuł. Mam nadzieję, że kilka informacji zostanie w waszych makówkach!

Podzielcie się opiniami w komentarzach!

Author: Patetyczny Karton

Share This Post On

4 komentarze

 1. Bardzo ciekawy post,dobrze się to czyta. Widać,że wiesz o czym piszesz 😉 Fajnie,że można dowiedzieć się więcej szczegółów niż na historii,na której wiadomo,że nie przykłada się do tego zbyt wielkiej wagi. Jak nie przepadam za przepychem to uwielbiam dawne egipskie stroje postawionych wysoko ludzi,które nim ociekały.

  Post a Reply
 2. Ciekawy post, który zawiera wiele interesujących opisów starożytnych strojów. Chętnie zobaczyłabym stylkę przedstawiającą interpretację mody z któregoś kraju.

  Post a Reply
 3. Bardzo fajny post! Przyjemnie się to czyta. Przybliżyłaś nam bardzo ciekawie cały temat ubioru. Jedyne co mi tutaj brakuje to może jakaś starożytna stylka? Warto byłoby spróbować 😀 Jestem bardzo ciekawa jak by wyszła!

  Post a Reply
 4. Ciekawy post, fajnie, że oprócz ubrań przedstawiłaś też historię Egipcjan i mimo że nigdy nie ubrałabym się tak jak oni (a tym bardziej w lecie – olaboga) to „biżuterię” mają całkiem fajną 😀

  Post a Reply

Trackbacks/Pingbacks

 1. Moda antyczna | Modawyprzedaz.pl - […] o statusie osoby noszącej dany ciuch a także o wykonywanym zawodzie. Zajmijmy się ubiorem w świecie antycznym trzech wspaniałych…

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

design