Z modą przez wieki – renesans

Renesans, z fr. renaissance, był okresem odrodzenia w kulturze i historii. Odkrycie nowych lądów, dopracowanie druku oraz wiele innych wydarzeń złożyło się na rozkwit sztuki i życia w wielu innych dziedzinach. Twórcy zaczęli inspirować się antykiem oraz dorobkiem tamtych czasów. Fascynacja człowiekiem nie była już postrzegana już jako coś grzesznego lecz jako podstawowy aspekt rozważań filozoficznych. W stosunku do średniowiecza, ta epoka odwróciła ludzką mentalność o 180 stopni.

tessart.pl

Stroje z tego okresu odzwierciedlają rozkwit handlu oraz kultury. Pojawiły się nowe materiały, zdobienia, wzory i kroje. Bogaci szlachcice ubierali się w wielobarwne stroje, mocno zdobione srebrnymi lub złotymi nićmi, pokazujące motywy natury czy nawet sceny z biblii i legend. Do tego jedwab był jedynie materiałem, który mogła nosić klasa wyższa. Gdzieniegdzie posiadanie takiego materiału przez plebejuszy było surowo karane. Oprócz tego bogaci lubowali się w biżuterii, futrach i perukach.

L3dwLWNvbnRlbnQvdXBsb2Fkcy8yMDE0LzAxL3BvcnRyYWl0LW9mLWEtZ2lybC1hbnRvbmlvLWRlbC1wb2xsYWl1b2xvLTQ2Ny03MC5qcGc=-100-582 renesans2(1)

Na początku XIV wieku stroje kobiece nie różniły się wiele od strojów ze średniowiecza.  W szafach ówczesnych kobiet mogliśmy znaleźć suknie spodnie, które składały się z góry podobnej do gorsetu oraz doszytej spódnicy, oraz sukni ze spódnicą w kształcie stożka z długim trenem. Gorsety, stanowiące górną część kreacji, miały kwadratowe dekolty, wykończone koronkami i klejnotami. Rękawy były niezwykle szerokie, obszyte futrem. Odzież wtedy tworzono zazwyczaj z lnu lub tkanej wełny. Jedynie najbogatsi mogli sobie pozwolić na aksamitne lub jedwabne szaty.

00000868

Przez zamorskie wyprawy, Hiszpania stała się jednym z najważniejszych państw. Każda Europejka chciała być podobna do pięknych, hiszpańskich dam ubranych w wielkie suknie oraz obwieszonych biżuterią. Właśnie wtedy stroje damskie przestały być postrzegane jako wygodne. Pojawiły się metalowe stelaże, zaczęto mocniej ściskać gorsety. Również wtedy zaczęto rozdzielać różne ubrania i szyć je osobno. Rękawy zrobiły się węższe, dekolt większy, a talia węższa. W drugiej połowie XVI wieku, po wynalezieniu krochmalu, do mody weszły również kryzy, które dodały do stroju jeszcze więcej niewygody. Niektóre były nawet wielkości kół powozów.

teerline_przypisany-elzbieta1-jako-ksiezniczka-ok1551 65

Co myślicie o renesansie w świecie mody? Dobrze byście się czuły/li w ubraniach z tamtej epoki?

Czekam na komentarze!

Author: Patetyczny Karton

Share This Post On

2 Comments

  1. Na lubię renesansu jako epoki. wydaje się dla mnie dziwna i niezrozumiała. :D Za to bardzo fajne ubrania nosili, pamiętam jak ubierałam moje Simki w The Sims 2 w takie „sukmany”, haha!

    Post a Reply
  2. Nie przepadam za renesansem. Kojarzy mi się z ludźmi nadętymi. Wszyscy tam wyglądali, jakby byli napompowani XD Ale za to uwielbiam biżuterię! Jest śliczna <3

    Post a Reply

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>